Umelecký zážitok do polnoci – Noc múzeí v Kráľovskom Chlmci

08.06.2016 08:32

Noc múzeí je jednou z najnapínavejších nocí roka, kedy pod rúškom tmy môžeme navštíviť miesta, kde na nás čaká oživená atmosféra dávno zašlých dôb, alebo kde nám učaruje krása umenia. V túto magickú noc sa môže udiať všeličo, dokonca sa môžu naplniť i naše želania.   

Takejto kúzelnej noci sa mohli zúčastniťvšetci, ktorí dňa 27. mája 2016 navštívili bývalú budovu Vodného družstva pre reguláciu Tisy v Medzibodroží. Jedná sa  o pamiatkovú budovu, ktorú dal postaviťgróf Jozef Mailáth v eklektickom štýle. Je jedným z klenotov Kráľovského Chlmca, kde v súčasnosti sídli Regionálna muzeálna zbierka Jozefa Mailátha, prevádzkovaná Kultúrnym centrom Medzibodrožia a Použia, ako kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja. 

Vďaka cezhraničnému projektu podporeného Európskou úniou sa múzeum stalo pravou konkurencieschopnou turistickou atrakciou ažije rytmom človeka XXI. Storočia.Vďaka modernej výbave podáva návštevníkovi poznatky pestrou, napínavou, atraktívnou a interaktívnou formou.Je dôkazom toho, že aj hravou formou môžeme rozširovať svoje poznatky.   

Priaznivé počasie a ponuka pestrých rodinných programovprilákala na podujatie takmer 500 záujemcov. Počas Noci múzeí si prišli na svoje ako deti, tak aj dospelí a mohli si užiť tie najrozmanitejšie programy, počnúc výstavami so sprievodcami v kostýmoch, prednáškami, detským kútikom s ľudovými hrami a premietaním. Na dvore sa striedali rôzne  hudobné žánre v podaní niekoľkých kapiel. Na prízemí východného krídla vítala záujemcov stála expozícia Mailáthovcov s interaktívnou výstavou hodnôt Medzibodrožia a Použia. V prízemnej veľkej sále čakala na návštevníkov dočasná výstava rybárstva, v rámci ktorej sme predstavili druhy rýb európskeho významu žijúcich v riekach Chránenej krajinnej oblasti Latorica. V múzejnej galérii sa návštevníci mohli pokochať na nevšednej výstave úžitkových a umeleckých predmetov z rohoviny, zdobených ľudovými technikami zo zbierky niekdajšieho rezbára Tibora Galgóczyho. O tom, že návšteva múzea môže byť bohatá na zážitky nielen poučná, svedčí aj interaktívne premietanie na podlahu a holografická dotyková obrazovka vo veľkej sále. Nové priestorové riešenia v podkroví múzea napomáhajú k spestreniu krúžkovej činnosti školákov a múzejnému vzdelávaniu dospelých. Tu bola umiestnená aj výstava ľudových hudobných nástrojov a makiet hradov Medzibodrožia, ktoré ožili vďaka zručnosti Pavla Takáča.Ich tvorca predviedol ukážky hry na hudobných inštrumentoch a rozprával o zaujímavých momentoch z histórie regiónu. V podkrovných priestoroch sa predstavilo aj občianske združenie malohorešských vinohradníkov a vinárov „Polyhos“.  

Kráľovská vínna apotéka lákala do pivnice múzea na stálu výstavu Kráľovskochlmeckého vinohradníckeho rajónu, kde najväčšou atrakciou bolo premietanie na hmlovú obrazovku. Toto technické riešenie je doteraz unikátne v slovenských múzeách a nachádza sa len v Kráľovskom Chlmci. 

Na dvore múzea čakal na tých najmenších grófsky kriket, rybárčenie, maľovanie plastelínou a bublinová show, kým tí zrelší si mohli vychutnať domáce chute a vína z Malého Horeša pri živej hudbe v podaní skupinyNosztalgia, kapelyNapraforgó a cigánskej hudby z maďarskej obce Semjén.

Nádejame sa, že aj toto podujatie dopomôže k dosiahnutiu nášho netajeného cieľu, aby sme prilákali medzi steny tejto architektonickej perly obecenstvo v čo najhojnejšom počte. Je načase  prehodnotiť zaužívané stereotypie, podľa ktorých v múzeu môže návštevník vidieť len  zaprášené, neživé artefakty počas nezáživných prechádzok. Robíme všetko preto, aby navštevovanie múzea bolo hitom, a aby sa pred múzeami vinuli rady nadšencov čakajúcich na vstup. 

                                                                                                                                                                                    Gabriela Zvolenská