Polatorická jar 2016

17.06.2016 10:41

X. Polatorická jar, Festival detskej činohry, Kráľovský Chlmec

Či sa už jedná o činohru, alebo inú odnož umenia, v súčasnosti je kultúra veľkým pokladom. Keď sa  niekto počas svojho života venuje divadelníctvu, nikdy nezabudne na pocity zažité na javisku. Je to pocit ohromujúci, ale zároveň vábi a spôsobuje radosť. Sme presvedčení, že detská činohra je najkreatívnejším vidom divadelníctva, ktorý rôznorodým spôsobom rozvíja osobnosť človiečika, ktorý počas tejto činnosti zažíva radosť zo spoločnej tvorivej práce.  

Dňa 3. mája 2016 sa v Kráľovskom Chlmci postavilo na javisko vyše 200 detí. Predviedli svoj talent v rámci detského divadelného festivalu " X. Polatorická jar”. Deň "D" sa blížil za veľkého očakávania: "Príď sloboda, zroď pre mňa poriadok"- povedali by sme voľne po Attilovi Józsefovi, pričom sme všetci verili, že toto motto sa môže naplniť v podobe dobrej hry. 

Detské divadelné súbory "Cicsergő, Ficánka, Mustámag, Gyöngyöcske, Varázskerék, Hajnalka, Csacsogók, Teknőcök, Mesélő Cipellők, Királyhemeci Kisszínpad" tvorili pestrú kavalkádu nadšencov. Ide o názvy divadelníckych skupín veľmi povedomých v kruhoch detských činoherníkov. Je tomu už po desiatykrát, čo sa mladí zhromaždili na javisku kultúrneho domu v Kráľovskom Chlmci a horúčkovito sa pripravovali na vystúpenie. 

Počas desiateho divadelného festivalu v centre pozornosti a reflektorov stáli deti. Zaslúžili si všetok jas, ako aj aplauz publika. My zúčastnení, - vystupujúce deti, režiséri, pedagogický personál a diváci,- sme mohli byť svedkami veľkolepej oslavy. 

Vďaka patrí každému, kto svojim podielom prispel k tejto slávnostnej chvíli činoherníkov v rámci 10. ročníka festivalu. Kultúrne centrum Medzibodrožia a Použia, ako usporiadateľ desiateho ročníka detských divadelníkov s názvom "Polatorická jar", vyslovuje vďaku každému dieťaťu, pomocníkom a pedagógom povzbudzujúcim svoje ratolesti. Vďaka patrí rodičom, pomocníkom v zákulisí a tiež ich podporovateľom. Vďaka za prácu odbornej poroty, mestu Kráľovský Chlmec a oblastnému výboru CSEMADOK, ako aj pracovníkom kultúrneho domu. Tento festival je triumfom celoročného nácviku a hry, pričom z týchto detských úsmevov si môžeme načerpať sily aj do budúcnosti. Nezabúdajme, že deti  nie sú hercami a nie je našim cieľom, aby sa nimi stali. Držíme im prsty a máme ich radi. V bezpečnosti tejto  bezstarostnej lásky môže byť každý z nich sebou samým, či sa už jedná o nemotornejších, šikovných, slabších, či lepšie hovoriacich, sebaistých, a či menej odvážnych… . Pretože každý z nich hľadá to isté: človeka v sebe, druha v ostatných a radosť z hry nadovšetko…!

Mohli sme vidieť desať vynikajúcich predstavení z pomedzi ktorých štyri vystúpenia úspešne zastupovali náš región na celoštátnej prehliadke detských činohier s názvom " Podunajská jar" v Dunajskej Strede:

Bábkári: Zlaté pásmo

Bábkarská skupina „Mustármag “ zo ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským z Malého Horeša s dielom “Jozef, vizionár“ v réžii Gabriely Blanár.

Redigované hry: Strieborné pásmo

Detský divadelný súbor "Ficánka" ZŠ a škôlka Bôľ za predstavenie s názvom „Jarné detské ľudové hry“ v réžii Violy Kondás a Petronely Horbulák.

Divadelníci: Bronzové pásmo:

Skupina „Varázskerék [Zázračné koleso]“ pri Špeciálnej ZŠ v Kráľovskom Chlmci s predstavením „Diamantový polgrajciar Kohútika“ v réžii Márie Pirigyi a Alice Szabó, ďalej divadelný súbor „Csicsergő“ zo ZŠ s VJM v Bieli za činohru s názvom „Tekvica a žriebä“ v réžii Anny Szakszon.

Mimoriadna cena poroty:

Bola udelená Márii Pirigyi a Alici Szabó zo Špeciálnej ZŠ v Kráľovskom Chlmci režisérkam divadelnej skupiny „Čarovné koleso“ za vynikajúcu dramaturgiu a divadelnú pedagogiku.

Každému srdečne gratulujeme!

 

Gabriela Zvolenská