Kultúrny zážitok

16.05.2014 07:47

Vkročiť do múzea, kaštieľa alebo hradu v noci, alebo nad ránom znamená množstvo nepríjemných otázok a vysvetľovaní s výnimkou, ak je našim „hostiteľom“ Noc múzeí.

 

Tesne na začiatku nového tisícročia – v roku 2003 na Slovensku padol na živnú pôdu francúzsky návrh, podľa ktorého by bolo veľmi dobré mať aspoň jeden deň v roku, kedy by sa tradičný denný programu predĺžil na nočný a veľmi zaujímavý výlet, ktorý sa nie náhodou predĺži až do skorého rána.

 

Jeho úspech je úplnou samozrejmosťou. Každoročne na mnohých miestach desiatky až státisíce návštevníkov príde na zaujímavé a jedinečné podujatia, výstavy a sprievodné kultúrne programy, ktoré vytvorili tradíciu a oslavu kultúrneho diania. Podujatie prekonalo všetky očakávania a knižnice, divadlá, kultúrne centrá, hrady, zámky tiež prispievajú bohatými a hodnotnými predvádzacími programami. V predošlých rokoch sa na podujatí zúčastnilo veľa účinkujúcich a organizátorov, ale našťastie stále sa prihlásia noví, ktorí pomáhajú pri jej príprave realizácii. Aj naše múzeum rozšírilo svoje pôsobisko, pretože sa k nášmu regionálnemu kultúrnemu centru pripojila samospráva obce Streda nad Bodrogom, združenia Filokália a Tavirózsa, miestna organizácia Csemadoku ale aj miestne pracovisko Základnej umeleckej školy v Kráľovskom Chlmci. Noc múzeí patrí každý rok  k jedným z tých podujatí, ktorý pod rúškom noci oživí realitu dávnych čias, alebo nás očarí krásou umenia.  V Strede nad Bodrogom ho organizujeme po prvý – krát. Podľa ľudových tradícií a zvyklostí sa počas tejto noci môže stať čokoľvek, dokonca sa môžu splniť aj naše želania.

 

Čím je vlastne múzeum? Je to taká budova, ktorá umožní nahliadnuť do nášho kultúrneho a historického dedičstva. Pomôže nám pochopiť kto sme, aké máme poslanie v živote. Budova múzea stojí nehybne, ale vďaka nej sa rozprúdi naša fantázia a súčasne nám poskytne ochranu. Ochráni nás, ako náš rodinný dom, je domovom našej minulosti. Náš domov však netvoria len výstavné skrine, obrazy zavesené na stene a preto ani múzeum netvoria len predmety, ktoré zaplnia veľké haly a výstavné priestory. Múzeum sa stane inštitúciou len našim pričinením - tým, že v našich myšlienkach ožijú a pokračujú dejiny vystavených exponátov. Noc múzeí nás ochráni pred zabudnutím, jeho neviditeľný plameň osvetlí všetky storočné až tisícročné hodnoty, čím ich vloží aj do nového priestoru a času. Zodpovedne môžem prehlásiť, že muzeálna veda dokáže uspokojiť nároky človeka XXI. storočia, poskytuje veľké množstvo informácií, ktoré rozširujú naše poznanie a prispejú k pochopeniu našej histórie.

 

Dnešný večerný program v čase od pol piatej do polnoci tvoria prednášky, tvorivé dielne, výstava, divadelné, tanečné a hudobné produkcie, ktorým sa návštevníci môžu nechať okúzliť a súčasne aj zabaviť.

 

Dúfam, že toto podujatie nás priblíži k nášmu vysnívanému cieľu - prilákať čo najviac návštevníkov do našich inštitúcií a prekonať zakorenenú mienku, že múzeum je miestom zaprášených a dávno zabudnutých predmetov medzi ktorými strávime čas nudnou prechádzkou. Želáme si, aby sa návšteva múzea stala módnym trendom a pred vchodom stáli dlhé rady návštevníkov, ktorí do neho chcú vstúpiť.

 

Prajem všetkým návštevníkom nášho podujatia príjemný a hodnotný kultúrny a spoločenský zážitok.